ניהול מבנים - אופרה ניהול ואחזקה, אופרה ירוקה, צור קשרהשאירו פרטים ואחד מנציגינו
יצור עמכם קשר בהקדם

 

משאבות


כל מה שרצית לדעת על משאבות
 
משאבה היא מכונה, המשמשת להעברת נוזלים, להגברת או להגברת מהירות זרימה באמצעות יניקה או סניקה.
בבניינים בכלל ובבנייני מגורים בפרט, המשאבות מונעות בדרך כלל על ידי מנוע חשמלי, אך ניתן למצוא גם משאבות המונעות במנוע דיזל (קיימות משאבות המונעות בדרכים אחרות אך הן אינן רלוונטיות למשאבות המשמשות במבנים).

המשאבות הנפוצות בבניינים הן:

משאבה 'מקומית' להגברת לחץ מים - בבנינים רבי קומות (ולא רק בהם) לחץ המים אותו מספקת הרשות המקומית (או תאגיד המים האזורי) אינו גבוה דיו כדי להביא לאספקת מים סדירה לקומות גבוהות. המענה לצורך הנוצר ניתן באמצעות משאבות הגברת לחץ 'מקומיות'.

מערכת משאבות הגברת לחץ יכולה להיות בנויה באחת משתי אפשרויות עקרוניות:
 
מערכת בינארית – על פי עקרון פעולה זה, כל זמן שהמשאבה נמצאת בפעולה, היא מגבירה את הלחץ בצנרת ובכך דוחסת מים למיכל או בריכה (מאגר מים) הנמצאת בראש המבנה. במיכל או במאגר מותקנים אמצעי חישה, פרסוסטט (pressurestat) או מצוף גובה המחוברים לבקר המפקד על פעולת המשאבה. בהגיע המיכל ללחץ הרצוי (מד הלחץ ניתן לכיול והתאמה) או המים במאגר לגובה שנקבע, מקבל הבקר התראה על כך ומפסיק את פעולת המשאבה.
 
אספקת המים לדירות בבנין נעשית מהמיכל או מהמאגר כך שצריכת מים ע"י דיירים הבנין מביאה לירידת הלחץ או מפלס הגובה ובכך להפעלה של המשאבה וחוזר חלילה...
 
מערכת רציפה – על פי עקרון פעולה זה, המשאבה נמצאת תמיד בפעולה אלא שהיא מוזנת חשמלית מווסת תדר מבוקר ש'יודע' להנמיך או להגביר את עוצמת השאיבה בהתאם לצריכת המים בבנין.

משאבה זו מעניקה פתרון הלכתי לבניינים בעלי צביון דתי - לקריאה נוספת.
 
משאבה 'רכובה' (ג'וקי) – משאבה זו ניתן למצוא במבנים שבהם קיימת מערכת כיבוי אש באמצעות מערכת מתזים (ספרינקלרים). המשאבה קבלה את שמה בהתאם לאופן ההרכבה שלה על המערכת – המשאבה מותקנת כ'רוכב' (Jockey) על צינור אספקת המים למערכת. במקרה שריפה, אמפולות ייעודיות מתנפצות, מאפשרות זרימה של מים ומביאות לירידה בלחץ במים במערכת. מערכת חישה מזהה את הירידה בלחץ ומורה למשאבת הג'וקי להכנס לפעולה.
 
כיוון שבשעת שריפה לא ניתן להסתמך על אספקת חשמל סדירה (הן משום שהשריפה עלולה לפגוע במערכת החשמל והן משום שבמקרים רבים אחת הפעולות ההכרחיות לתפעול השריפה היא ניתוק אספקת זרם החשמל), משאבת הג'וקי תגובה בגנרטור שיספק לה חשמל או תהיה מסוג משאבת דיזל.
 
אגב, בבניינים שבהם מערכת אספקת המים העירונית אינה עומדת בתקן בהתאם לדרגת הסיכון בבנין, ההזנה למערכת הספרינקלרים נעשית ממאגר ייעודי שבו כמות מים המספיקה לפעולה של הספרינקלרים במשך חצי שעה עד שעה (בהתאם לדרישות הרשות המוסמכת).
 
משאבת סחרור – בדוודי שמש 'קונבנציוליים' ממוקם צינור הכניסה אל הדוד בתחתית המיכל. המים החמים המגיעים מהקולטים נוטים לעלות כלפי מעלה בהתאם לחוקי הפיזיקה ובכך נוצרת סירקולציה טבעית. בבנייני מגורים, הקולטים ממוקמים מטבע הדברים גבוה יותר מהדוודים ולכן יש צורך ביצירת סירקולציה באופן מלאכותי. משאבת סחרור היא משאבה שזו כל מטרתה והיא יוצרת תנועת מים במערכת הסגורה שבין קולטי המערכת הסולארית לבין דוודי המים בדירות המחוברות למערכת.
 
משאבה טבולה – משאבות טבולות הן קטגוריה של משאבות בפני עצמן. כפי שניתן להבין משמה, המשאבה טבולה בתוך הנוזל שאותו היא נועדה לסנוק. משאבה טבולה היא על פי רוב משאבה חשמלית, היא מותקנת ומיועדת בד"כ לטיפול במים עכורים וסניקה אל ממקומות נמוכים יותר מקו הביוב העירוני. בבניינים ניתן למצוא משאבות מסוג זה בעיקר בחניונים ומקלטים ותפקידן הוא סניקה ופינוי מים שעלולים להצטבר במקומות נמוכים כתוצאה מהקוות מים המתנקזים לאזורים אלה בשל היותם נמוכים.המידע באתר אינו משמש תחליף לייעוץ מקצועי. הסתמכות עליו באחריות הגולש בלבד.
 
 
כל הזכויות שמורות לאופרה  ניהול מבנים בע"מ