ניהול מבנים - אופרה ניהול ואחזקה, אופרה ירוקה, צור קשרהשאירו פרטים ואחד מנציגינו
יצור עמכם קשר בהקדם

 

מערכות כיבוי אש

כיום ניתן למצוא סוגים רבים של מערכות כיבוי אש. חלקן נפוצות יותר, חלקן פחות. כך או כך, לכל מערכת כיבוי אש ישנן יתרונות לצד חסרונות. במאמר הבא ננסה לבחון כמה ממערכות כיבוי אש השכיחות ולעמוד על טיבן תוך השוואת היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן.

ספרינקלרים

מדובר למעשה במתזים המחוברים אל צנרת מים ייעודית. הצנרת מכילה בתוכה, באופן קבוע, מים בלחץ גבוה, אשר רק 'מחכים' לרגע האמת. הספרינקלרים מצויידים בשסתום זכוכית מובנה, אשר בעת חשיפה לטמפרטורה גבוהה הוא מתנפץ ומאפשר את אתפרצותם של המים מבעד למתז עצמו.

   יתרונות: טיפול מהיר, ללא מגע יד אדם במקור האש. מעבר לכך הספרינקלר מעניק טיפול נקודתי בלבד במוקד השריפה. כלומר רק במאותו מיקום ספציפי שבו הספרינקלר נחשף לטמפרטורה גבוהה במיוחד, בו יתחיל הספרינקלר לפעול.
בניגוד לדיעה מקובלת בקרב חלק מהציבור, חום ועשן הנפלטים מסיגריה או אפילו עשן אשר עולה מהטוסטר או מהמחבת, אינם מספיקים על מנת להפעיל את הספרינקלר.

   חסרונות: ספרינקלרים טומנים בחובם חיסרון אחד עיקרי. למעשה מדובר על היותו של כל ספרינקלר חד פעמי. שסתום הזכוכית הרגיש לחום גבוה, מתנפץ, ועל ידי כך מאפשר את זרימת המים מבעד לספרינקלר לצורך כיבוי האש. אותו שסתום זכוכית הוא אינו בר החלפה וברגע שספרינקלר "קיבל את האות" והחל לפעול, יהיה צורך להחליפו באחד חדש.

מערכות כיבוי באמצעות גז

במערכות כיבוי אש מסוג זה משתמשים בעיקר בחדרים המכילים ציוד תקשורת, מחשבים, שרתים או ארכיוני מידע, אשר עלולים להינזק וליצור תופעות לוואי שונות. מערכות אלו, מצויידות במנגנון אל-כשל המונע הפעלת המערכת בטעות. המנגנון מבוסס על קבלת התראת אש משני גלאים לפחות, כך שגם אם גלאי אחד זיהה, לכאורה, מקור אש ולא היה גלאי נוסף שיאשרר זאת, המערכ אינה מופעלת.

   יתרונות: מערכת זו היא הפתרון האולטימטיבי לחללים אשר מכילים ציוד חשמלי אשר עלול להינזק וליצור תגובת שרשרת מסוכנת.

   חסרונות: מערכות ישנות יחסית, השתשמו בגז לצורך כיבוי, אשר הוכח ככזה אשר מזיק לסביבה ופוגע בשכבת האוזון. במידה שהמערכת שלכם הותקנה לאחר שנת 2002 או שברצונכם להתקין כעת מערכת חדשה, הגז שבו משתמשת המערכת הוא ידיותי לסביבה ואינו מהווה בעיה מבחינה זו.

מטפי כיבוי אש ידניים

אין מה להכביר במילים בנושא. מדובר במטפי כיבוי האש המוכרים לכולנו. מטפים אלו מכילים חומרים שונים, בהתאם לאופי החלל שבו הם נמצאים וניתן למצוא אותם במגוון גדלים.

   יתרונות – אין תלות במערכת אלקטרונית או במערכת גילוי אש כלשהי. מבחינה זו מערכת כיבוי ידנית זו היא נטולת בעיות, במידה שדואגים לוודא אחת לתקופה את תקינותם ותוקפם של המטפים.

  חסרונות – הרגע שבו תתגלה השריפה ותחל פעולת הכיבוי הידנית, עלול להיות כבר שניה או שתיים מאוחר מידי. במיוחד בחדרים או חללים אשר אינם מאוכלסים חלק גדול מהזמן, הרגע שבו תחל פעולת הכיבוי יכול להיות כבר כאשר השריפה הגיעה למימדים גדולים למדי.
 
 
 
כל הזכויות שמורות לאופרה  ניהול מבנים בע"מ